Asli Iskit skadade sig mot Azeryol – ska inte vara någon fara

Asli Iskit, Kristianstad HK. Foto: Viktor Ljungström, http://www.viktorljungstrom.se

Kristianstad HK tog sig vidare till kvartsfinal i Challenge Cup utan att förta sig, men dessvärre ådrog sig nyckelspelaren Asli Iskit en skada i samband med avancemanget.

Med totalt 16 måls marginal tog sig Kristianstad HK vidare till kvartsfinal i turneringen Challenge Cup i helgen. Skåningarna slog Azeryol HC från Azerbadjan två gånger på två dagar, där båda matcherna spelades nere i Azerbadjan.

Tråkigt nog för Ulf Schefvert och Kristianstad HK gav matchen inte enkom glada nyheter. Lagets skyttedrottning, Asli Iskit, åkte nämligen på en fotskada och fick linka av planen.

I nuläget är det oklart huruvida det är en mer allvarlig skada eller inte, även fall Ulf Schefvert var tydlig med Kristianstadsbladet att han bara tror det handlar om en stukning.