Alexandra Bjärrenholt lämnar VästeråsIrsta och har istället ritat på för Skuru IK.
Det satsas hårt i Skuru IK. Sedan tidigare är landslagsspelaren Angelica Wallén klar för klubben och Mia Lagumdzija ansluter från Eskilstuna Guif. Nu är det även bekräftat att Alexandra Bjärrenholt kommer från VästeråsIrsta.
Alexandra Bjärrenholt är född 1993 och fostrad i Frihamra och Rimbo HK. Hon spelade i samma Rimbo-lag som Cassandra Tollbring (numera i H65 Höör) och de lirade i Elitserien 2009/10.
Säsongen 2010/11 hade Bjärrenholt uppehåll från handboll för studier i USA men vid hemkomst till säsongen 2011 ritade hon på för VästeråsIrsta. Hon är också en mycket duktig orienterare.
Den gångna säsongen gjorde Bjärrenholt 49 mål på 22 matcher i grundserien. Hon säger till Skurus hemsida:
”Har som sagt spelat flera säsonger i Västerås och kände att jag ville testa på spel någon annanstans. Det fanns lite olika alternativ, både inom Sverige och utomlands, men Skuru kom med ett väldigt intressant upplägg som jag tror kommer kunna hjälpa mig att utvecklas vidare.
Truppen kommande säsong är dessutom himla spännande och jag tror att vi kommer få ett riktigt roligt spel med mycket fart och fläkt över hela banan, något jag tycker om och trivs med. Hela upplägget utanför planen är också bra, så med den helheten så kändes det helt rätt att valet föll på Skuru!”
