Sanningen har stått klar ett bra tag i den franska handbollsmiljön. När den nuvarande chefen Bruno Martini kliver vidare i PSG:s organisation får den tidigare målvaktslegenden Thierry Omeyer mer att göra som general manager för handbollssektionen.
Parisklubbens hemsida rapporterar om personalförändringen från och med mitten av januari. Bruno Martini fortsätter till avdelningen för e-sport. Omeyer som bytte sida och avslutade spelarkarriären 2019 avancerar snabbt i graderna.
Först var 44-åringen, som gjorde fem säsonger med lika många franska ligatitlar i PSG-tröjan, sportkoordinator. Inom kort tar Omeyer över det högsta ansvaret för storklubbens handbollssatsning.
PSG behöver vässa på resurserna för att nå ända fram i Europa. Andraplatsen våren 2017 och segern i bronsmatchen i dagarna är klubbens främsta meriter internationellt sett.
Länk: Thierry Omeyer, nouveau Manager Général du Paris Saint–Germain Handball
