VM-formen ser onekligen ut att närma sig för Andreas Palicka. När PSG besegrade toppkonkurrenten Nantes på bortaplan blev det seger med 33–32 efter att ”Palle” räddat en straff från Valero Rivera i slutsekunden.
PSG, som saknade flera tongivande spelare, behövde vinna för att åter ta greppet om ligatiteln i en galen fransk toppstrid. Och visst lyckades PSG knipa två poäng borta mot ett starkt Nantes. Men det satt långt inne, riktigt långt.
I matchens sista sekund fick nämligen Nantes straff och därmed chans att kvittera. Fram klev straffspecialisten Valero Rivera som då hade gjort åtta mål i matchen, varav fyra på straff.
Men när det gällde som mest var Andreas Palicka som bäst. Som så många gånger för alltså. ”Palle” knep straffen och ordnade därmed två poäng till PSG.
Se straffräddningen här:
HBC Nantes 32-33 PSG Handball
2 huge points for PSG in Nantes without Syprzak and Steins in front of more than 10.000 spectators! Palicka becomes the hero!
🎥: Beinsport#handball pic.twitter.com/nA39Wvgrsr
— Rasmus Boysen (@RasmusBoysen92) December 21, 2022
För övrigt kan vi inte låta bli att imponeras över inramningen i hallen i Nantes. Över 10 000 åskådare på plats och en mäktig kuliss.
Malgré le résultat, un spectacle à part entière.#PeupleViolet | #WeHfammily pic.twitter.com/wnoVSrQuo1
— HBCNantes (@HBCNantes) December 22, 2022
