Lucie Satrapova stoppar flest skott i Frankrike

Lucie Satrapova. Foto (arkiv): Mathilda Ahlberg/Bildbyrån.

En hängmatch återstår innan VM-uppehållet. Oavsett utfall står tidigare Kristianstadkeepern Lucie Satrapova säkert bland de bästa i den franska ligan.

Satrapova gjorde succé i det orangea laget mellan 2016 och 2018. Då som nu lämnar 30-åringen avtryck i landslaget samtidigt som hon sticker ut i statistiken för sitt klubblag.

Numera gäller Paris 92, Satrapova etablerade sig under fjoråret och fick med sig andraplatsen bland ligans alla målvakter. Den pågående säsongen ger henne ännu starkare ställning: självklart förstaval i huvudstadslaget, 38 i räddningsprocent och aktuell ledare i målvaktsligan.

I toppen finns också brasilianska Gabriela Moreschi som anslöt från Magura Cisnadie i Rumänien till Fleury Loiret i somras. Brest Bretagne har tagit över vardagen för danska landslagsesset Sandra Toft till tredje plats för närvarande.

Målvaktsligan LFH (topp tio)
Källa: Handlfh.org

#SpelareLagRäddningarSkottProcent
1Lucie SATRAPOVAParis 9212532538
2Gabriela MORESCHIFleury11934634
3Sandra TOFTBrest11032034
4Ivana KAPITANOVIC*Metz8523736
5Camille DEPUISETBourg Peage8225133
6Catherine GABRIELNantes8122336
7Amandine BALZINCMerignac8131126
8Lea SERDAREVICToulon St-Cyr8026830
9Hatadou SAKONice7721536
10Sakura HAUGEBesancon7419338