ANNONS

Kiril Lazarov gör bara ett år till på planen

Nordmakedoniens guldstjärna, den bästa målskytten i Champions League genom tiderna börjar fundera på avrundning. Kiril Lazarov har iallafall ett år kvar på kontraktet i HBC Nantes.

– Jag tror att det är slutet, säger han till Vecernji List.

I en lång intervju med den kroatiska tidningen talar Lazarov bland annat varmt om tiden i Zagreb, hans första klubb utomlands mellan 2000 och 02 med återbesök 2007-10.

Den 40-årige legendaren har hunnit med mycket mer, spel för storklubbar i Ungern och Spanien, en sejour i Qatar och många år som stöttepelare i sitt landslag.

Dessutom har han det där rekordet, fler mål än någon annan på den stora scenen Champions League.

– Jag drömde aldrig att jag skulle göra så många mål i Champions League. Jag är stolt över mig själv, men också de spelare jag spelat med och tränarna som lett mig.

– Tack och lov, har jag inte haft några större skador. Ibland är jag bättre, ibland svagare, men i varje klubb- eller landslagsmatch lyckas jag bidra, säger Lazarov till Vecernji List.

Niometaren har funnits i Nantes sedan 2017, det senast förlängda kontraktet går ut nästa sommar.

– Det ger ingen mening att fortsätta. Jag kommer att bli kvar inom handbollen som tränare, fortsätter han.

Länk: ’Zagreb mi je jedan od najdražih gradova, možda se jednom vratim’

ANNONS
ANNONS