ANNONS

Extra: Mumbungo blir proffs i Frankrike

Kungälvsskytten och Nödingebördiga Charité Mumbungo uppfyller en dröm i handbollslivet. Hon får dessutom tid på sig att växa vidare med ett treårskontrakt hos Fleury Loiret i den franska ligan.

Mumbungo har laddat på med stark utveckling både i U-landslagen och sina första klubbar.

Kärra HF förvaltade löftet och såg 18-åringen briljera i USM. Inför 2019/20 var övergången till högsta serien klar, Mumbungo gör allt mer rätt i Kungälv och har åtminstone dubblat sin målnotering från den första säsongen till den andra som ju alltjämt pågår.

Andra utmaningar väntar, Fleury Loiret erbjöd en helhetslösning och Mumbungo var inte sen att svara ja.

– Jag har alltid drömt om att spela i Frankrike och när förslaget från Fleury Loiret Handball dök upp var det självklart för mig att acceptera det, säger hon till klubbens hemsida.

– Det är en bra klubb med en tydlig utvecklingsplan för mig och en gynnsam miljö att fortsätta växa som ung spelare och som kvinna, fortsätter Mumbungo till klubbsajten.

Länk: Communiqué du Fleury Loiret Handball

ANNONS
ANNONS