ANNONS

Finska mästarna storsatsar – värvar EM-spelare

Den vitryske landslagsspelaren Aliaksandr Tsitou har ritat på för Cocks.

De finska giganterna har något riktigt spännnande på gång. Cocks vann FM-guld i veckan och idag annonserar de på sin hemsida att Aliaksandr Tsitou skrivit på för klubben.

Tsitou är född 1986 och är fostrad i SKA Minsk. Den välvuxne linjespelaren har sedan spelat i Dinamo Minsk, HC Motor Zaporozhye (Ukraina), KS Azoty-Pulawy (Polen) och nu senast i vitryska HC Masheka.

Han var med i Vitrysslands EM-trupp i vintras och har även spelat VM.

Cocks har en ny tränare inför nästa säsong, litauern Gintaras Savukynas. Han har en egen spelarkarriär gick genom Litauen, Island, Schweiz och Norge. Han deltog i VM 1997 och EM 1998 för Litauen.

Som tränare har han verkat i samma ungefär samma länder och bland annat varit tränare för vitryska Meshkov Brest (2010-2012) samt förbundskapten för Litauen (2009-2014).