ANNONS

European Open: Dags för premiär för U19 landslaget

I samband med Partille World Cup arrangeras European Open för U19-landslag. Sverige kliver in i turneringen ikväll kl. 19.00 – då står Kroatien för motståndet.

En intensiv sommar väntar de svenska U19-herrarna. Landslaget ska spela European Open, Scandinavian Open och VM i Egypten. Under kvällen inleds European Open i Valhalla, och Sverige kommer till spel med nio debutanter.

– Det är glädjande att så många spelare får chansen att spela för Sverige, och det ska bli kul att se hur de tacklar sina första landskamper, säger förbundskapten Mathias Ekstrand till landslagets hemsida.

Mathias Ekstrand, som till vardags tränar HF Karlskrona, har tidigare varit assisterande förbundskapten till Tony Johansson. Men under European Open är det Ekstrand som leder laget, med Johansson som assisterande.

– Det ska förstås bli roligt med det ansvaret, men jag är väldigt trygg med spelarna och med hur vi vill spela handboll och agera på planen, säger Ekstrand.

Sverige inleder alltså mot Kroatien. Övriga lag i gruppen är Färöarna, Nederländerna och Finland. Alla gruppspelsmatcher spelas i Valhalla.

Matcherna går att se på: EHFTV.com

ANNONS
ANNONS