ANNONS

Skara vann på Gran Canaria

Skara HF stod för en fin prestation när Rocasa Gran Canaria besegrades på bortaplan med 38–37. Segern innebär att Skara nu har ett bra läge att nå kvartsfinal i European Cup.

Skara fortsätter att ta kliv ute i Europa och segern borta mot Rocasa Gran Canaria är verkligen meriterande. Spanjorskorna har gjort det bra i Europa flera gånger tidigare genom åren och därför var det riktigt starkt av orutinerade (i Europasammanhang) Skara att vinna.

– Det var en kollektiv seger där alla spelare bidrog till att vi kunde vinna. Vi hade bestämt oss för att gå för det och satsa på kontringsspel. I pausen kände vi att vi hade möjligheter och kom överens om att fortsätta spela fysiskt, säger Skaras tränare Magnus Frisk till klubbens hemsida.

Skara HF: Ida Holm 8, Julia Ehn 6, Melanie Felber 6, Elizabeth Collado 4, Maja Eriksson 4, Linnea Sundholm 3, Sara Johansson 3, Manuela Pezzo 1, Ewelina Ström 1, Emma Arlestad 1, Stella Muir 1

ANNONS
ANNONS