ANNONS

Koppang missar EM-premiären – har testat positivt för covid-19

Oturen fortsätter att grina Nina Koppang i ansiktet. Efter att hon tagit sig tillbaka från lungproppar i lungorna och blivit EM-uttagen har hon nu lämnat ett positivt covid-19-test och missar därmed EM-premiären mot Serbien.

– Nina har kunnat träna som vanligt och vi ser det i nuläget som en symptomfri infektion. Då hennes CT-värde är högt, vilket är bra i det här sammanhanget, finns det goda förhoppningar om att hon snart kan vara tillbaka med övriga truppen, säger landslagsläkaren Örjan Johannesson i ett pressmeddelande.

Beskedet kom under torsdagen och innebär alltså att Nina Koppang missar kvällens EM-premiär. Det innebär att Nina Dano blir ensam spelare på högernio, även om Emma Lindqvist säkerligen kommer att få speltid på den positionen.

I pressmeddelandet står det att samtliga spelare fick negativa svar på PCR-testerna som togs i lördags och tisdags, men att Koppang var den enda spelaren som fick ett ett annat besked efter ankomsten till Slovenien.

Laget testas igen under morgondagen.

ANNONS
ANNONS