Skytteligan i Division 1 södra efter omgång 5

Gustaf Wedberg, IK Sävehof. Foto: Mathias Bergeld/Bildbyrån.

Högersexan Gustaf Wedberg slår vakt om förstaplatsen och behåller sitt höga målsnitt. Bakom HK S-hofspelaren har IF Kristianstad och Kärra HF:s stabila målproduktion fått med namn bland de skyttebästa.

ANNONS
ANNONS
ANNONS

Erik Nylén har nätat mest för obesegrade Kärra, från den sista pallplatsen skiljer ändå elva mål upp till Wedberg. Som jagas på närmare håll av den gänglige vänsternian Evon Mohlin (41 mål) med rykande hett skytte på slutet. 

Hugo Svensson, en annan niometare från Kristianstads framgångsrika 00-kull delar fjärdeplatsen med rutinerade Adam Sandgren, HK Ankaret och Wartas Daniel Buskas.

#NamnKlubbFöddMålSnitt/match
1Gustav WedbergHK S-hof1999448,8
2Evon MohlinIF Kristianstad2000418,2
3Erik NylénKärra HF1992336,6
4Hugo SvenssonIF Kristianstad2000316,2
Adam SandgrenHK Ankaret1992316,2
Daniel BuskasHP Warta1996316,2
7Pär FredrikssonHP Skövde1993295,8
8Jimmy OtterHF Skövde1989285,6
Pontus BrolinHK S-hof2000285,6
10Ellias HolmströmHK Vinslöv1991265,2
Max BromanKärra HF1997265,2
12Alexander LarssonHP Skövde1992255
Kristoffer OtterHK Country1996255
Gustav DavidssonHK S-hof1999255
Victor GrevstadIFK Karlskrona1994255
16Anton ÅkessonHF Di Vide1999234,6
ANNONS
Annonslänk: Kampen om SM-guldet har börjat - följ dramat på C More Mycket Sport.

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here