ANNONS

Rosi Myhr ny ledare i Uppsala HK

Division 1-laget Uppsala HK har gjort klart med Rose-Mari ”Rosi” Myhr som ny ledare för damlaget.

Uppsala HK skriver på sin hemsida:

Rose-Mari ”Rosi” Myhr var en av de meriterade spelare som 2014/2015 medverkade när Svenska Handbollsförbundet genomförde en satsning för att få fram fler kvinnliga tränare. 16 spelare genomgick en komprimerad utbildning som gav både TS1 och TS2 certifiering. 

Rosi kommer ansvara för Uppsala HK damlag som kommande säsong spelar i division 1 Norra, samt vara ansvarig handbollsinstruktör för eleverna på Celsiusskolan, Sveriges största idrottsgymnasium.

Dessutom kommer Rosi sköta planering och uppföljning av Akademiverksamheten vilket samlingsnamnet för klubbens A-ungdomar.

Vi hälsar Rosi varmt välkommen och öppnar med en lite intervju.

Kan du berätta lite om din handbollsbakgrund?
Jag har spelat handboll i ca 30 år, jag började i Haninge som är min moderklubb. Jag bestämde mig reda som C-flicka att byta lag till Spårvägen där jag har spelat längst, ända fram till 2000. I Spårvägen kom mina  största framgångar som spelare med JSM-Guld först,  sedan året efter då det blev ett JSM-silver.

Jag har spelat i Elitserien med Spårvägen och representerade dem när jag fick göra min landslagsdebut.

Efter det var de  en sväng i Stockholms Polisen i div 1 , därefter kom jag till Hammarby där vi kämpade oss till Allsvenskan efter två kvaltillfällen. Jag avslutade min karriär som spelare 2010 i Gustavsberg där vi tog oss upp i Allsvenskan men där slutar min resa som spelare.

Jag har varit tränare i Spårvägens F-99 i ca:2 år och därefter Tyresös F-98 där jag var ett halvår.

Är det någon speciell del av spelet handboll som du älskar lite mer än någon annan? Försvar, anfall el. något annat.
Jag gillar helheten men min starka sida och det jag tycker är roligast är anfallsspelet, och jag har också en förkärlek till 3-2-1 försvar.

Vad lockade mest med det här jobbet i Uppsala HK?
En ny utmaning med att träna ett seniorlag vilket är en helt ny roll för mig att få gå in helhjärtat utan att tänka på att ha ett annat jobb utan jag får jobba med det som även är en stor hobby för mig .

En tydlig målsättning för damlaget är att hålla sig kvar i division 1, hur ser du på det?
Jag tycker det låter som ett rimligt mål att hålla sig kvar och få se och lära en hel del, för att sedan kunna etablera sig i ettan och sedan ta ett steg till Allsvenskan.

ANNONS
ANNONS