ANNONS

Nóra Kovács ny tränare i Kroppskultur

Det blir ett välbekant namn för Uddevalla-publiken på bänken för Kroppskultur kommande säsong.

Trotjänaren och duktiga högersexan Nóra Kovács avrundar spelarkarriären och tar klivet direkt till tränarposten i GF Kroppskultur. Det meddelar klubben på sin hemsida:

”Äntligen är det klart med tränare för Kroppskulturs damlag, valet föll på Nóra Kovács. Nora har under flera år varit en lojal spelare på högerkanten men tar nu klivet över linjen och kommer alltså istället att leda laget från sidan. Nora har varit aktuell att bli ledare för damlaget under en tid men först nu föll allt på plats och på måndagskvällen ledda Nora sin första träning med laget.

Dahn Åberg i Kroppskulturs styrelse jobbar intensivt med att få till en ledarstab runt laget där Nóra är en grundsten. Nora kommer att assisteras av fler ledare, detaljer återstår innan de kan presenteras. Initial kommer Nermin Zubcevic var en stötta för Nóra om än som en temporär lösning.

Det känns mycket bra med Nóra, det ger oss en kontinuitet i laget säger Dahn. Nóra har varit tydlig i sina ambitioner i att bli tränare och har genomgått tränarutbildningar. Hon har längre tillbaks i tiden varit ledare för ungdomar. Det kommer bli intressanta utmaningar för Nóra och Kroppskulturs damlag under säsongen.

Flera spelare från föregående säsong har av olika orsaker lämnat föreningen, så Nóra kommer till stor del få börja bygga från grunden med ett ungt lag. De spelare som är kvar från det tidigare a-laget kommer sannolikt erbjudas mycket speltid och kommer bli extra värdefulla. Långsiktig framgång är troligare än omedelbara resultat. Planen är att integrera flera Kroppslag på damsidan med varandra för att få en större bredd och spets. Tanken är att Nóra skall hålla sig vid sidan av planen och inte vara spelande tränare.

De deltagande spelarna var efter kvällens träning rejält trötta men var mycket nöjda med såväl träning som den öppna och inbjudande inställning som Nóra erbjöd dem. Likväl så var det tydligt vem som var ledare och hade ansvaret. Nóra påtalade önskan om öppenhet och dialog samt att bygga ett lag där glädje och lagkänsla är centrala delar, andra delar lär vara hårt arbete. Vi önskar Nóra välkommen i sin nya roll och önskar henne all lycka.”

Nóra Kovács kom till Sverige och Kroppskultur sommaren 2011 tillsammans med målvakten Timea Pap (numera Fredrikstads BK i Norge). Hon hade dessförinnan spelat i bland annat Dunaferr.