ANNONS

Julia Lönnborg klar för Hammarby

Julia Lönnborg väljer Hammarby efter en säsong på Island. – Jag tror att Hammarby är en förening med ett damlag som lever upp till mina förväntningar, säger hon till klubbens hemsida.

– Numera spelar jag handboll endast för att det är kul och för mig handlar det om att få möjlighet att tillhöra en förening som verkligen vill något, att vara del av ett lag som är en härlig grupp och som spelar tillräckligt bra handboll. Förhoppningsvis kan jag bidra med rutin, mycket kommunikation och ett stabilt försvarsspel centralt i banan, fortsätter hon om flytten till division 1-klubben.

Lönnborg med stora försvarsresurser har agerat för flera Stockholmsklubbar under karriären. Det tydliga undantaget var 2024/25 med Stjarnan Handbolti.

Dessutom har 32-åringen ytterligare internationell erfarenhet tack vare landskamperna med Finland.

– Tidigare var min specialitet min rörlighet och mitt stenhårda niometersskott, men de senaste åren har jag fått acceptera mina fysisk begränsningar och ställt om till försvarare på heltid, även jag fortfarande kan skjuta underjamare som Marko Vujin i sina glansdagar, säger hon till Bajens hemsida.

Länk: Julia Lönnborg klar för Hammarby