Lagbygget fortsätter för HK Malmös damlag och inför kommande säsong ansluter flera nya spelare.
Det handlar bland annat om vänstersexan Angelina Sant och målvakten Ebba Olsson Hultman. Tjejerna är födda 2006 och går från IFK Malmö till HK Malmö.

– Jättekul att Angelina och Ebba ansluter till HK Malmö. Angelina är en teknisk kantspelare med mycket boll i sig. Hon är fortfarande väldigt ung och utvecklingsbar men redan nu ser vi att hon kommer tillföra truppen kvalité och konkurrens på vänstersex positionen. Ebba är trots sin unga ålder en väldigt positionerings säker målvakt och kommer att tillföra en annan typ av målvaktsstil till trion som ska vakta målet. Det är två unga och hungriga tjejer som ansluter till damtruppen. Som alltid är det extra kul med spelare från Malmö som tar klivet till vår seniortrupp, säger sportchefen Robert Månsson till klubbens hemsida.
– Jag tycker att de ska bli otroligt roligt att få lira handboll i HK Malmö. Hittills har jag haft en mycket positiv tid i HK med en stabil tränarstab och härliga lagkamrater. Träningarna är utmanande och fartfyllda vilket är precis de jag behöver för att nå nästa steg i min handbollsutveckling. Jag tackar HK Malmö för den fantastiska möjligheten att få vara en del av er handbollsfamilj. Jag hoppas kunna bidra till laget både mitt spel och positivitet, säger Angelina Sant till klubbens hemsida.
– Jag tycker att det ska bli superkul med en ny miljö och handboll på högre nivå. De träningar jag har haft hittills med damlaget har varit lärorika och fartfyllda vilket får mig att se fram emot nästa säsongen. Under mitt första år på MIG (Malmö idrottsgymnasium) har jag haft stort utbyte med Jerka och ser fram emot ett ökat fokus på min målvaktsträning. Jag tackar HK Malmö för möjligheten och hoppas att jag ska kunna bidra både på träning och på handbollsplanen, säger Ebba Olsson Hultman till klubbens hemsida.
Lagbygget fortsätter
Det står nu klart att även Eline Lövö ansluter till truppen. Högersexan Eline kommer närmast från norska Strindheim efter flytt för studier i Malmö.

– Härligt att Eline ansluter till truppen. Med Eline får vi en teknisk kantspelare som kommer ge oss en väldigt bra duo på högersex positionen ihop med Agnes. Eline är väldigt driven och har snabbt kommit in i gruppen. Hon kommer tillföra oss mycket under kommande säsong, säger sportchefen Robert Månsson till klubbens hemsida.
– Jag är väldigt glad över att få spela i HK Malmö kommande säsong. Det är ett bra lag med höga ambitioner. Jag ser fram emot att kunna fortsätta utvecklas som spelare men också tillsammans som ett lag, säger Eline Lövö till klubbens hemsida.
HK Malmö vann premiärmatchen den 30 september. Laget mötte HB 78 Jönköping och segrade komfortabelt med 28–15.
