I september 1970 föddes Arbrå HK. I september 2018 lägger klubben ned sin seniorverksamhet. ”Det beror på spelarbrist, helt enkelt”, säger AHK:s ordförande Kristian Olsson.
– I dagsläget har vi sex utespelare och en målvakt – där en spelare är halvskadad och en nyss är tillbaka efter skada. Sen har årgångarna 00, 01 och 02 varit ganska små, så vi har inget att fylla på med. Men där ser man ju ett problem som finns i hela Hälsingland – att det finns inte så många spelare, säger Kristian Olsson till Handbollskanalen.
Arbrå, som endast huserar damspelare, slutade näst sist i Division 1 Norra och kommer alltså inte att fortsätta med seniorverksamheten i Divsion 2. För spelarna som finns i Arbrå hoppas man kunna erbjuda fortsatt spel i Strand.
– Det vi kommer göra är att förhoppningsvis få till ett samarbete med Strand. Så vi lotsar över våra spelare som vill fortsätta dit. Det är tio mil mellan Bollnäs (Arbrå) och Hudik (Strand). Så det är inte jättesmidigt men det går att få det att fungera, så vi hoppas att de väljer att fortsätta, säger Olsson.
Hur reagerade spelarna?
– Vi har vetat om läget ändå från säsongsslut för vi hade en tunn trupp redan i fjol. Men det har droppat av ännu fler under sommaren. Och när väl beslutet är tagit så blir det på riktigt. Så det var många som var ledsna, och det är vi också, säger han.
Vad är hoppet för framtiden?
– Hoppet är att det här är en temporär dipp. För tittar vi så har vi ganska storleksmässigt bra årgångar som kommer framöver. Vi har cirka 200 aktiva ungdomsspelare så det är ju en relativt stor föreningen. Det gäller att vi blir bättre på att lotsa fram de här spelarna så att de väljer att fortsätta med handbollen även i tonåren.
– Vi måste erbjuda möjligheten för tjejerna att spela handboll. Sen om det är i Arbrå, Hällbo eller Strand är lite sekundärt. Sen vill jag ju självklart att Arbrå har en så bred verksamhet som möjligt, inklusive seniorspel.
