Trots miljontappet – Bjerringbro-Silkeborg vill satsa på EHF-cupen

Nikolaj Markussen, Bjerringbro-Silkeborg. Foto: Ingrid Anderson-Jensen, www.nordlyset-fotografie.com

Besvikelsen var stor när EHF meddelade att Bjerringbro-Silkeborg inte fick ett wildcard till Champions League. Trots klubbens prat om miljonbelopp i tappade intäkter har de redan riktat om fokus och hoppas nu göra avtryck i EHF-cupen.

EHF annonserade i förra veckan vilka lag som fick platser till Champions League nästa säsong. Trots att Bjerringbro-Silkeborg försökt få en plats genom att söka om ett wildcard kommer det danska laget inte att finnas med i nästa års Champions League-turnering.

Det danska wildcardet gick istället till Skjern, som slutade före Bjerringbro-Silkeborg i den danska ligan. BSV:s förhoppningar om ett andra danskt wildcard grusades därmed. Istället fick laget en plats i EHF-cupen.

Tidigare skrev vi på Handbollskanalen om den stora besvikelse som beskedet framkallade hos BSV, som fokuserade på den tunga ekonomiska smäll som missat Champions League-innebar. BSV-chefen Jesper Schou pratade om miljonbelopp i missade intäkter.

Med lite distans till beskedet verkar det dock som att BSV och Jesper Schou trots allt ser fram emot att få spela i EHF-cupen.

– Nu gläder vi oss till att vi ska spela EHF-cupen och över att vi för tredje säsongen i följd kan presentera europeisk handboll i JYSK Arena. Senast vi var med i EHF-cupen var vi nära att nå topp fyra och vi hoppas att vi nästa säsong kan göra ett bra avtryck i Europa igen, säger Jesper Schou till klubbens officiella hemsida.

I nuläget pekar det mesta mot att Bjerringbro-Silkeborg kliver in i EHF-cupen i den tredje och sista kvalificeringsrundan, som spelas i mitten av november. Går laget vidare från den väntar gruppspel i början av 2018.