Ny supermatch av Larholm

Jonas Larholm. Arkivbild. Foto: Viktor Ljungström, viktorljungstrom.se

I skuggan av VM spelades igår fem matcher i Danmarks Boxer Herreliga.

Jonas Larholm gör en fantastisk säsong och igår gjorde han 9 mål i segermatchen mot Nordsjælland.

Nedan finner du resultat och målskyttar från gårdagens matcher.

Nordsjælland Håndbold – Team Tvis Holstebro 22-25 (10-15)
N: Cornelius Kragh Aastrup 5, Nichlas Poulsen 4, Morten Thrane 3, Lasse Uth 2, Jonas Løkken 2, Johann Reynisson 2, Oliver Roepstorff 2, Dan Beck Hansen 1, Anders Mose
H: Jonas Larholm 9, Sigurbergur Svensson 6, Patrick Wiesmach 3, Lars Mousing 2, Søren Tau 2, Peter Balling 2, Magnus Bramming 1.

Skjern Håndbold – Mors-Thy Håndbold 33-25 (15-13)
S: Bjarte Myrhol 6, Kasper Søndergaard 5, Bjarke Christensen 5, Lasse Mikkelsen 4,  René Rasmussen 3, Daniel Svensson 3, Morten Balling 3, Markus Olsson 2, Thomas Klitgaard 2.
M: Tobias Ellebæk 5, Allan Toft Hansen 4, Jonas Porup 4, Stefan Nielsen 3, Gudmundur Arni Olafsson 3, Rasmus Søby 2, Henrik Tilsted 2, Robert Aron Hostert 1, Christoffer Cichosz 1.

Skanderborg Håndbold – Skive fH 27-26 (16-16)
SKA: Tim Sørensen 12, Mikkel Kaagaard 3, Rasmus Kaagaard 3, Andreas Væver 2, Morten Kirk Olesen 2, Besard Hakaj 2, Martin Mauer Larsen 1, Jonas Langerhuus 1, Kasper Foder Nielsen 1.
SKI: Nickolei Jensen 8, Andreas Toudahl 6, Dennis Albæk 6, Per Ryberg 2, Mads Øris Nielsen 2, Michael Pedersen 1, Patrick Sanggaard 1.

GOG – HC Midtjylland 31-29 (16-14)
G: Andreas Holst 8, Minik Dahl Høegh 5, Kasper Kildelund 4, Kenneth Dahl Jørgensen 4, Lars Hald 3, Lasse Møller 2, Tobias Møller 2, Frederik Clausen 2, Henrik Jakobsen 1.
M: Kasper Kvist 7, Rasmus Porup 4, Lasse Justesen 4, Vignir Svarvarsson 4, Kasper Gudnitz 3, Jacob Østergaard 2, Nicolai Nørager 2, Martin Lysdahl Hansen 2, Rune Andersen 1.

Ribe-Esbjerg – KIF Kolding København 22-20 (6-10)
E: Troels Vejby Jørgensen 8, Morten Nyberg 4, Hans-Christian Lund 4, Jacob Holm 2, Morten Vium 2, Mark Nikolajsen 1, Phillip Holm 1.
K: Bo Spellerberg 7, Magnus Landin 6, Simon Jensen 4, Cyril Viudes 1, Lars Jørgensen 1, Torsten Laen 1.

Tabell

PosLagSpVOFGmImP
1Team Tvis Holstebro16120444941224
2Bjerringbro-Silkeborg16102442137222
3Skjern Håndbold16102444740722
4KIF Kolding København1684440636220
5Århus Håndbold1592439337220
6GOG Håndbold1682643539518
7Aalborg Håndbold1581639537617
8SønderjyskE Herrer1673639039517
9Skanderborg Håndbold1671836538015
10HC Midtjylland16601042743412
11Mors-Thy Håndbold1652939242612
12Ribe-Esbjerg HH1641113453959
13Nordsjælland Håndbold1640123874278
14Skive fH1630133524516


Skytteliga

PosSpelareLagMålMatcher
1Bo SpellerbergKIF Kolding København10516
2Tim SørensenSkanderborg Håndbold10116
3Cornelius Kragh AastrupNordsjælland Håndbold9516
4Tobias EllebækMors-Thy Håndbold9016
5Nikolaj Øris NielsenBjerringbro-Silkeborg8916
6Patrick Wiesmach LarsenTeam Tvis Holstebro8916
7Michael PedersenSkive fH8516
8Jonas LarholmTeam Tvis Holstebro8216
9Kasper SøndergaardSkjern Håndbold8016
10Kasper GudnitzHC Midtjylland7615