Ännu en stor dansk stjärna återvänder till den inhemska ligan. Henrik Toft Hansen lämnar Paris Saint-Germain sommaren 2023 och ansluter till Mors-Thy – efter att själv ha kontaktat klubben.
35-årige Henrik Toft Hansen ville hem och han ville bo på Jyllands västkust. Därför kontaktade han Mors-Thy och frågade vad de hade för planer framöver, skriver danska TV 2 Sport.
– Jag har hela tiden haft en fin kommunikation med dem genom åren eftersom min lillebror Allan har spelat där i flera år. Så det låg nära till hands att höra med dem om vad de hade för planer, säger han till TV 2 Sport.
Toft Hansen har skrivit på ett 3-årskontrakt som börjar gälla sommaren 2023. Han spelade som ungdomsspelare och gjorde seniordebut i HF Mors, som är en av de två sammanslagna klubbarna i Mors-Thy.
– De har verkligen betytt mycket för mig. Därför tycker jag att det är fint att komma tillbaka till rötterna och att komma tillbaka till området, säger han.
Men först väntar alltså en säsong med Paris Saint-Germain och Andreas Palicka.
HENRIK TOFT HANSEN VENDER HJEM TIL MORS-THY HÅNDBOLD 💙
Vi er stolte over at kunne præsentere Henrik Toft Hansen på en 3-årig aftale fra sommeren 2023. Det er stort, venner! 🤩
Læs hele pressemeddelelsen her: https://t.co/ddwuQDZDMj pic.twitter.com/H7vIjiX2Tv
— Mors-Thy Håndbold (@MorsThyHandbold) August 11, 2022
