Igår spelades den första finalen i Danmark mellan Ålborg och Skjern. Det är fördel Skjern efter att matchen slutade 26-26. Nu väntar nästa match i Skjern.
Det har varit ett otroligt tryck inför den första finalen i Danmark. Igår var det dags och matchen gjorde nog inte många besvikna. Ålborg började matchen bäst och hade ledningen med 14-11 i paus. Vid det läget såg det ut som att man skulle ta hem den första finalen och sätta stor press på Skjern.
Men i den andra halvleken vaknade Skjern till liv och hade ledningen fram till den sista minuten då Ålborgstjärnan Sander Sagosen kvitterade till 26-26.
Markus Olsson var en bidragande orsak till Skjerns fina resultat med sina fyra mål. Bästa målskytt i matchen blev dock hans lagkamrat Lasse Mikkelsen med nio fullträffar.
Nästa final spelas på söndag med start 16:10.
