ANNONS

Bekräftat: Kristian Zetterlund klar för Skjern

Kristian Zetterlund gör sin sista säsong i HK Malmö. Den 24-åriga målvakten har skrivit på för danska Skjern. Kontraktet är skrivet på två år.

Zetterlund blev månadens MEP-målvakt under december och har ett par bra säsonger i Malmö bakom sig. Det har inte gått obemärkt ute i Europa och nu står det klart att Lindesbergssonen lämnar Sverige för Danmark.

– Det ett lockande erbjudande, Skjern har under de senaste åren har spelat om medaljerna och har en fin historia i Europa. Det är en professionell klubb med höga ambitioner som matchar mina egna, säger Kristian Zetterlund på klubbens hemsida.

Målvakten lämnade RIK för HK Malmö 2023 och har gjort 24 U-landskamper för Sverige.

– Kristian har hållit en hög nivå denna säsong för Malmö med en räddningsprocent på 33, och har samtidigt den näst högsta MEP (mest värdefulla spelare) av alla målvakter i den svenska ligan, säger lagets sportsliga rådgivare, Thomas Klitgaard. Han fortsätter:

– Så vi är inte ett dugg tveksamma om att Kristian kommer att bilda en riktigt stark duo med Christoffer Bonde för oss de kommande två säsongerna.

Allente logo
Reklam för Allente
ANNONS
ANNONS