ANNONS

Text + Play: Silkeborg gör mål åtta gånger – i öppet mål

I danska ligan har Köpenhamn tagit regeln om att få spela med sju utespelare till sina hjärtan. Silkeborg hade inte jättemycket emot taktiken och kunde sätta bollen i Köpenhamns öppna mål hela åtta gånger.

Länk till målen på TV2.

Trots att man släppte in åtta mål på öppet mål så vann ändå Köpenhamn kvartsfinalen i danska damligans slutspel. Vinstmarginalen skrevs till fyra över Silkeborg-Voel (29-25). Men det var som sagt inte på brist på öppna lägen för bortalaget.

– Det är lite speciellt, sa Silkeborgs Trine Troelsen, som gjorde sex av de åtta målen, till TV2 och forstätter.

– Vad jag tycker om det. Jag vet inte . Man kan få några enkla mål … om du sitter ligger under och behöver plocka upp några mål, då är det coolt att man kan göra det på det sättet.

Någon som inte är lika försiktigt optimistisk över den nya regeln var TV2:s expert Peter Bruun Jørgensen. Han var ganska tydligt i sin åsikt när han tillfrågades om det här verkligen är handboll:

– Det är det inte, men det är reglerna.

Men du kanske skulle vilja titta på det?

– Nej, det vill jag inte. Det är tråkigt bara titta på någon som kastar bollen till andra sidan planen. Men Köpenhamn gör det ändå för att få fördelen av att spela sju mot sex.

Ja, i efterhand kan man konstatera att taktiken fungerade för Köpenhamn trots enkla mål för motståndarna. Segern för huvudstadslaget innebär 1-1 i matcher och en tredje och avgörande match i Frederiksberg.