ANNONS

Emma Friberg byter till Skanderborg

H43/Lund och Lugi HF var bara början. Emma Friberg har för länge sedan lämnat den skånska myllan och rotat sig i elitmiljön i Danmark. Målvakten spelar till hösten i Skanderborg HB, hennes fjärde klubb och sjunde säsong i grannlandsligan.

Friberg utmärkte sig tidigt med dubbla VM-guld i U-landslaget. Debuten i SHE skedde 2010, efter sex år i de två Lundaklubbarna började proffsäventyren västerut.

Ständigt nya säsonger med nya utmaningar, Ringkøbing och Ålborg kunde ordna mycket speltid men också en kamp för liga-existens långt ner i tabellen.

I Viborg HK ökade konkurrensen men också utvecklingsmöjligheterna med spel i Europa och en motiverande toppstrid på hemmaplan.

Skanderborg erbjuder en säsong där Friberg finner en uppskattad plats i arbetslaget.

– Jag har valt Skanderborg eftersom jag tycker att ambitionerna och gemenskapen matchar det jag själv önskar. Jag vill hittat tillbaka till en roll där jag tar mycket ansvar och bidrar med den rutin som jag uppnått efter sex säsonger i ligan, säger hon till klubbens hemsida.

Tränaren Jesper Vestergaard ordar om möjligheterna med Friberg och Anna Veng i målvaktsteamet nästa säsong.

– Jag är verkligen stolt och glad över att vi Skanderborg kan locka en spelare av Emmas kaliber. För mig säger det mycket om vårt projekt att vi i större utsträckning kan ge våra unga talanger några rutinerade och erfarna profiler att luta sig mot, säger han till klubbens hemsida.

Länk: VIBORG-KEEPER SKIFTER TIL SKANDERBORG HÅNDBOLD