ANNONS

Efter granskningen av svenska klubbarnas ekonomi – här är Danmark

Det är inte bara i Handbollsligan som det är tufft att dra runt en handbollsförening på elitnivå.

Sportbladet publicerade en enkel granskning av Handbollsliganklubbarnas ekonomi kring jul. Nu har TV2 Sport gjort en liknande koll i Danmark på både herr- och damsidan.

Det är något ljusare läsning även om det är tydligt att det är tufft även i Danmark. Flera av de stora klubbarna gick också minus ifjol där KIF Kolding Köpenhamn var värst med -14 miljoner (!) men även TTH Holstebro (-3 miljoner) och HC Midtjylland (-680 000) gjorde svaga resultat.

Annars är det hyggligt stabilt med +/- 200 000 för klubbar som Aalborg, Skjern och Bjerringbro-Silkeborg.

På damsidan är det värre läsning. Många klubbar gjorde miljonminus förra säsongen:

Viborg HK, -2 188 000
FCM Håndbold, -597 000
TTH Holstebro, -1 535 000
Köpenhamn Håndbold, – 5 611 000
Randers, -1 045 000
Aarhus, -2 854 000

Det var egentligen bara Odense som gjorde ett rejält plus med 1 453 000 miljoner danska kronor. Nu finns det inget egenvärde att gå en massa plus som elitförening, men det är ändå oroligt när så många klubbar sliter med ekonomin.

Det kan vara värt att läsa artikeln:

LÄNK: Friske tal afslører: Pengene fosser ud af danske håndboldklubber