Den allsvenska nykomlingen HK Malmö skruvar upp satsningen med två tillskott. Sydsvenskan skriver att Amanda Iseni och Linnea Pris ansluter som bärande spelare.
Sportchefen Robert Månsson kommer till tals om de båda nyförvärven. Iseni och Pripp lär få betydligt mer speltid än minuterna som blev fallet i de senaste klubbarna, Lugi HF och H65 Höör.
– Det är spetsvärvningar som har erfarenhet från ligan och som kommer göra skillnad den kommande säsongen, säger Månsson till tidningen och fortsätter med att presentera duons främsta egenskaper.
Först Pripp på nio meter.
– Hon är en mer spelande ytternia än de vi har. Dessutom mycket smart och taktisk och även skicklig i bollsläpp och genombrott.
Distanskollegan Iseni fick ifjor ladda om på lån i Ystads IF efter en knäskada.
– Hon är rak i sitt spel och stark i duellspelet, vilket vi har letat efter. Hon har också en styrka i sitt genombrottsspel som vi saknat tidigare, meddelar Månsson till Sydsvenskan.