ANNONS

Karlskrona och Redbergslid en seger från Allsvenskan

HF Karlskrona kan sent omsider klara kontraktet i nästa match. Redbergslids IK starka start på slutkvalet gör att de vita eleganterna nosar på avancemang.

Karlskrona tog sig an Hammarby och rann ifrån till fem måls seger. Allt i allt behövde bortalaget en genomkörare efter en del väntan på den ack så viktiga första kvalmatchen. Bajen som slog ut hade en liten fördel i det avseendet.

Allt i allt hade detaljen dock mindre betydelse. Karlskrona var klart bättre från slutet av första halvlek och matchen ut. Julia Söderbom med sex mål och Wilma Martinsson som slog till fem gånger stack ut i offensiven.

– Halva jobbet är gjort, men Hammarby har kvaliteter så är vi inte på tårna blir det tufft, sade tränaren Karl-Johan Arlehall Lång till BLT och hyllade målvakten Jennifer Nygren.

Redbergslid ryckte i början av andra halvlek och höll till mål i en jämnare uppgörelse med IFK Örebro. Sara Larsson Fridman var säker i läget och bidrog med sex mål i vinnarlaget tillsammans med kantspringaren Johanna Einarsson.

Slutkval, 1:3
Redbergslids IK–IFK Örebro 24-22 (13–13)
Nästa match spelas 12 april i Örebro
Hammarby IF–HF Karlskrona 22–27 (11–14)
Nästa match spelas 12 april i Karlskrona

ANNONS
ANNONS