HF Karlskrona fortsätter att satsa ungt. Nu står det klart att klubben skriver ett tvåårskontrakt med 18-årige Vera Loudd.
– Vera är en spelare som har väldigt mycket inom sig, särskilt med sin spelförståelse och anfallsteknik, säger lagets tränare Karl-Johan Lång i ett uttalande.
Loudd har spelat i klubben sedan hon var elva år. Nu står det klart att mittnian stannar i minst två år till.
– Jag är väldigt tacksam över att jag, trots att jag för tillfället är skadad, får skriva kontrakt med HFK och därmed erbjuds chansen att utvecklas i den professionella miljön som klubben erbjuder, säger Loudd på klubbens hemsida.
18-åringen kommer främst att spela i klubbens farmalag, men kommer att fortsätta att träna med a-laget.