Semifinalerna lottade i Final 4 – kan bli finalrepris på Vardar mot PSG

Idag lottades semifinalerna till herrarnas Final 4 och det kan bli en finalrepris från ifjol då Vardar och Paris SG lottades i olika semifinaler.

Den 26-27 maj avgörs Champions League på herrsidan genom det traditionella Final 4 i Köln. På lördagen spelas semifinalerna och på söndagen väntar bronsmatch samt final. Idag lottades semifinalerna som fick följande utseende:

HBC Nantes – Paris SG

Vardar – Montpellier

Det kan alltså bli en finalrepris från 2017 då Vardar mötte Paris SG och som bekant vann makedonerna. Det finns å andra sidan också chans på en riktig skrällfinal mellan Nantes och Montpellier.

Paris SG kommer vara knapp favorit mot HBC Nantes men har faktiskt förlorat mot dem den här säsongen. Här är resultaten mellan lagen under 2017/18:

2 september: PSG – Nantes 26-32 (Trophée des Champions)
6 december: Nantes – PSG 27-27 (ligan)
13 december: PSG – Nantes 35-33 (Coupe de la Ligue)
12 april: PSG – Nantes 31-29 (ligan)

I den andra semifinal står regerande mästarna Vardar som favorit men Montpellier är mycket formstarka. 29-17 mot Flensburg-Handewitt i den avgörande kvartsfinalen var ett rejält statement som säkerligen inger respekt hos Vardar.

Matcherna kommer spelas 15.15 och 18.00 men det är inte bekräftat i vilken ordning de kommer avgöras.

Idag lottades även Final 4 i EHF-cupen som spelas i tyska Magdeburg den 19-20 maj:

St. Raphaël Var – SC Magdeburg

Göppingen – Füchse Berlin