ANNONS

Sander Sagosen nära Ålborg-övergång

Allt fler uppgifter placerar Sander Sagosen i Ålborg HB nästa säsong. Senast hakar Rygtebørs i sociala medier på med ”upplysningar” om en förestående comeback.

Skyttestjärnan valde storsatsningen på norra Jylland som sin första utlandsadress. Efter att ha förstärkt Paris Saint-Germain och THW Kiel i treårsperioder återvände playmakern till Norge och Kolstad HB 2023.

Kanske blir sejouren i Trondheim blott tvåårig, flera rykten kopplar ihop 29-åringen med sin tidigare klubb när Kolstad inte riktigt levt upp till de höga ambitionerna.

– Jag spelar i Kolstad och förhåller mig till det. Jag tycker det är roligt att vara här och att jobba på, sade Sagosen själv för någon vecka sedan.

De mest aktuella indikationerna kommer från Rygtebørs, som specialiserat sig på övergångsrapportering med hög träffprocent.

”Ryktena florerar att han återvänder till Nordens Paris. Våra upplysningar stämmer överens med ryktena – och han är nära en comeback”, meddelar Rygtebørs.

ANNONS
ANNONS