ANNONS

Officiellt: Stas Skube skriver på för Montpellier

Slovenske Stas Skube flyttar till Montpellier HB med ett avtal för tre säsonger framöver. Playmakern spelade senast i Meshkov Brest, som en pikant detalj är Vive Kielce också part i hans övergång.

Skubes klubbyte var redan ute ryktesvägen, innan Montpelliers hemsida bekräftade faktum under tisdagen.

Nyförvärvet i CL-laget vann hela cupen med RK Vardar 2019 och kommer närmast från mästaren i Belarus. Däremot får Vive Kielce höra klirret i kassan efter de lyckade förhandlingarna.

I höstas signerade Skube nämligen för den polska tungviktaren, just från 2022/23. 32-åringen blir ett undantag i övergångsvärlden när han byter utan att ha spelat en match för laget han lämnar.

Montpellier känner Skube från många CL-dueller, när han bar Gorenje Velenje och Piock Szegeds tröja.

– Att Stas Skube kommer till bår trupp är mycket goda nyheter.- En spelare på den här nivån bland de spelare som redan utgör vårt lag är väldigt spännande. Detta visa också Montpelliers dragningskraft bland de stora spelarma, säger tränaren Patrice Canayer till klubbens hemsida.

Länk: STAS SKUBE SIGNE POUR 3 SAISONS AU MONTPELLIER HANDBALL

ANNONS
ANNONS