ANNONS

Officiellt: Johan Hansen skriver på för Flensburg

Det blir danskt tronskifte på högerflanken i Flensburg. Storklubben håller i en stolt tradition när Johan Hansen fyller luckan efter Lasse Svan.
– För mig har en stor önskan att spela för SG gått i uppfyllelse, säger Hansen till klubbens hemsida.

Hela spelarrockaden har varit en illa dold hemlighet under flera månader. Hansen målades upp som tänkbar ersättare för Svan redan i vintras.

I förra veckan blev det officiellt att Svan sätter punkt efter 14 säsonger söder om gränsen och Hansens övergång presenteras också, tre år i Flensburg från och med nästa sommar.

Den kommande högersexan har ursprung från Färöarna och god rödvit utbildning när han ändrade nationalitet på planen. Hansen gör för närvarande sin andra säsong i TSV Hannover-Burgdorf och har 140 ligamål i ryggen från premiäråret.

Länk: Johan Hansen wechselt zur SG Flensburg-Handewitt

ANNONS
ANNONS