Med fem spelare från Iran i en och samma match slogs troligtvis ett nytt rekord i Champions League.
Det är alltid lika trevligt att här på Handbollskanalen få lyfta hur global handbollen är. Vi hämtar klipp från ligan i Irak, skriver om Zimbabwes landslag och hur handbollen växer i Colombia.
Igår fick vi ännu ett bevis på att handbollen inte bara är en europeisk företeelse och rent generellt borde kunna ta mer plats för sin relevans i allmän sportmedia. Att hela fem spelare från Iran deltog i en och samma match i Champions League lär nämligen ha varit nytt rekord.
Dinamo Bukarest besegrade Kadetten Schaffhausen med 29-28 och vi har redan rapporterat hur Sajad Esteki blev matchvinnare. Här är de som alltså förmodligen skrev historia:
Sajad Esteki
Vänsternia född 1990 som tidigare spelat i Bundesliga för Stuttgart. Blev bäste målskytt i U19-VM 2009 och U21-VM 2011. 2016 utsedd till bästa utländska spelare i rumänska ligan, ifjol bästa V9 enligt Prosport.
Allahkaram Esteki
Storebror Esteki född 1988 som vunnit franska ligacupen med Montpellier och nu tar titlar mde Dinamo Bukarest. Konkurrerar med sin bror på V9, men visst händer det att de spelar tillsammans som M9 och V9.
Alireza Mousavi
Mittsexa född 1990 som spelat i både Veszprém och Tatabanya. Sedan 2015 även han i Dinamo Bukarest.
Saeid Heidarirad
Ytterligare en spelare från den duktiga 1990-generationen. Heidarirad är målvakt och kom från Sanaat Mess Kerman till Dinamo Bukarest.
Pouya Norouzinejad
Mittnia född 1994 som lirar för Kadetten Schaffhausen. Kom från Bergischer i Tyskland i somras och innan dess spelade han för Magnesium Ferdows i hemlandet.
