ANNONS

Markus Olsson borta – mer att göra för Jesper Konradsson i Skjern

Utan Markus Olsson men med Thomas Mogensen i niometerskedjan. Skjern Håndbold är i blickfånget efter kvartsfinalplatsen i Champions League och bygger om för att behålla kapaciteten.

Främst är tränarduon Ole Nørgaard och Henrik Kronborg fast beslutna att hitta bra roller till sina nyförvärv.

Thomas Mogensen är tillbaka i dansk handboll efter mer än ett decennium i Flensburg och lär prägla Skjern på flera sätt.

– Den största skillnaden i förändringen av vårt spel, hoppas vi blir i kontringsfasen, skriver tränarna i ett pressmeddelande.

– Thomas Mogensen spelar rättframt på ett sätt som vi inte haft tidigare. Vi har haft många säkerhetsorienterade spelartyper, som har spelat mer i sidled än direkt. Trots det, har vi upprepade gånger gjort flest mål i ligan utan att faktiskt ha satsat på kontringar – där kan vi öka trycket.

Konradsson ”har det i sig”
En svensk som stannat kvar kan bli central punkt i omställningarna.

– En stor del handlar om att våga satsa och att ha det i sig. Det har Jesper Konradsson också.

Tillsammans med Mogensen och nye slovenen Jan Grebenc får Konradsson räkna med att bära Skjern framöver.

– I princip kommer vi att använda trion med Grebenc, Mogensen och Konradsson i ett rotationssystem till alla niometerspositionerna. 

– Skottkraften vi saknar från distans med Mogensen och Konradsson försöker vi kompensera med snabbhet och klokhet, skriver tränarna.

LÄNK: En forvandlet bagkæde og fokus på kontraspillet

ANNONS
ANNONS