För tredje året i rad befinner sig nu Györ i en final i damernas Final 4. Deras förvarsspel ska ha varit nyckeln till vinsten i semifinalen mot CSM Bukarest. Mycket fokus lades på ett stabilt försvarsspel och det gav resultat. Györ spelar final imorgon mot HC Vardar.
Det blev vinst för Györ i dagens semifinal mot CSM Bukarest. Györ hade ett övertag i matchen och ett stabilt försvarsspel som Bukarest hade problem med att komma förbi. Györs Yvette Broch gick av planen efter matchen med ett stort leende på läpparna.
– Jag är så glad! Vi sa innan matchen att om vi kan spela ett bra försvarsspel så har vi en stor chans att vinna matchen. Jag tycker att vi hade det idag, vårt försvarsspel var bra, säger Yvette Broch.
Trots att Györ till stor del hade övertaget i matchen så lyckades CSM Bukarest att komma ikapp. Under den andra halvleken var resultatet vid ett tillfälle 16-16. Yvette Broch menar på att de har tränat på detta och blev aldrig stressade över att Bukarest var ikapp.
– Vi visste att Bukarest skulle ha bra stunder under matchen. Vi sa till varandra innan matchen att om detta händer så måste vi behålla lugnet och vänta på vår stund att ta upp ledningen igen. I vår time-out sa vi till varandra att nu kör vi. Vi stressade aldrig upp oss. Ibland när ställningen blir lika så kan man lätt bli stressad men idag behöll vi vårt lugn, säger Yvette Broch.
Efter time-outen tog Györ upp ledningen igen och släppte aldrig på den. Det var ett aggressivt försvarsspel som gjorde att Györ lyckades vinna denna match.
Imorgon möts Györi Audi ETO KC – HC Vardar i final med avkast 18.00.