Viaplay har släppt rättigheterna till de blågula klubbarna och stjärnlagen i Champions League. När EC-säsongen drar igång inom kort får hugade svenska tittare söka sig till webbplatsen där Handbollsligan redan sänds, skriver Kristianstadsbladet.
IFK Kristianstad och IK Sävehof tävlar i herrarnas European League, Önnereds HK och H65 Höör vill kvala in på damsidan medan mästarlaget Sävehof snart är framme i gruppspelsfasen av Champions League.
Samtliga klubbars internationella insatser är exempel på matcher som tidigare gick att se i tablå-TV genom Viaplay men som nu kommer att erbjudas som webbström.
Kristianstadsbladet bekräftar ryktet att Infront, som har hand om både de svenska ligorna och Europacuperna, samlar utbudet. Ett abonnemang som innehåller allt av det ovannämnda ska kosta 726 kronor i månaden eller 6 389 kronor för en hel säsong.
Lägg därtill att det inte går att styckköpa någon av tävlingarna.
– Det är 237 kronor extra i månaden och Infront har meddelat att man inte kommer kunna köpa ett abonnemang bara för Europacuperna. Då får man ge sig in på en ny plattform liknande vår som ska byggas för de danska och norska tittarna, säger vd:n på SEH Peter Gentzel till tidningen och belyser att även grannländerna får bygga upp nya vanor.
Länk: Ny tv-lösning klar: Så följer du IFK i Europa – och så mycket kostar det
