Nathalie Hagman och Isabelle Gulldén hade en bra dag när CSM Bukarest hemmaslog Györi i Champions League på fredagskvällen i en match som hamnade lite i skuggan av semifinalrysaren mellan Sverige och Danmark.
CSM Bukarest dånar i full fart mot slutspel i Champions League. Det rumänska storlaget tog ytterligare en tung seger på fredagskvällen, nu i toppmötet med ungerska Györi. Innan matchen stod lagen på sex mål vardera, men tack vare segern kopplar CSM Bukarest nu greppet om förstaplatsen.
Nathalie Hagman och Isabelle Gulldén fanns åter med i målprotokollet och fortsätter att spela en viktig roll för det rumänska storlaget. Tre mål från Nathalie Hagman och två mål från Isabelle Gulldén den här kvällen.
Matchen slutade 28-22 efter att hemmalaget utökat sin tvåmålsledning, 13-11, från den första halvleken.