ANNONS

Champions League: Final Four väntar för Odense & Györ

Det var inte utan lite darr på ribban, men nu står det klart att Odense Håndbold och Györ kommer att spela Champions Leagues Final Four i år.

För Odense blir det debut i Final Four i Champions League, detta efter att de slog ut FTC från Ungern i kvartsfinalen. Avancemanget säkrades i Ungern, där Odense vann med 25–24 efter att framförallt Althea Reinhardt haft en fin match. Målvakten hade en räddningsprocent på 46 procent och blev den stora matchvinnaren för Odense.

Odense har tidigare åkt ut i kvartsfinal tre gånger, men säkrade nu alltså klubbens första Final Four genom tiderna.

I den andra kvartsfinalen var det inte riktigt lika jämnt, men Ludwigsburg, som spelade final mot just Györ förra säsongen, gav verkligen det regerande mästarlaget en kamp om det.

Den ungerska storklubben vann lördagens kvartsfinal med 29–22 efter en bländande prestation av Hatadou Sako i mål, som räddade 14 skott när Györi tog sig till Final Four för tionde gången på elva försök.