Anna Lagerquist verkar närma sig spelklar status i sitt nya klubblag, Györi ETO KC. När giganten mosade Mosonmagyarovar med 45–22 i den ungerska ligan syntes landslagsprofilen på bänken i matchkläder.
Lagerquists nästan årslånga uppehåll tog sin början i februari med en korsbandsskada i en ligamatch med Neptunes de Nantes.
Efter att det franska laget gått i konkurs under hösten fick försvarsesset kombinera rehabövningar med jakten efter en ny klubb.
Györ öppnade dörren med ett tvåårskontrakt och 31-åringens vilja att komma tillbaka till planen är nu på väg att ge resultat i toppmiljön.
”De goda nyheterna är att Anna Lagerquist har återhämtat sig från sin korsbandsskada och är redan i truppen”, skrev Györ på sin hemsida efter utklassningen som mittsexan fick uppleva på nära håll.
Györ spelar närmast två nya ligamatcher, 4 och 12 februari. Om två veckor kan Lagerquist vara aktuell för internationell start, hemma mot HB Ludwigsburg.
