ANNONS

Tränare Månsson inför finalen: ”I Höör är det full fokus på Europa”

Tränare Ola Månsson har en fin meritlista. Två SM-guld med Eslöv, han tog upp den danska klubben Fox Team Nord i högstaserien och har även varit förbundskapten för F96/97-landslaget, bland annat. Nu kan han fylla på cv:t med en Europacup-vinst.

Det är en lugn Månsson som sitter ner vid sidan av planen. Han förklarar att även träningen idag blir lugn, mest för att köra igenom kroppen. Det är inget nytt som behöver tränas in – det som sitter sitter.
På planen spelas det fotboll, som alltid dagen innan match. Det är den eviga kampen mellan västat mot ovästat som ekar i den gamla kroatiska hallen med träbänkar färgade, det liknar en cirkusanläggning anmärker en av ledarna. Och varmt är det härinne. Väldigt varmt. Och då är vi bara ett gäng spelare, några tränare och två mediapersoner. Imorgon kommer temperaturen vridas upp ytterligare. På något sätt borde man ha förberett sig speciellt inför Zagreb. Om inte på staden och hallen, så på laget?

– Vi har tränat extra på kompakt försvarsspel. Zagreb har en vänsternia och en mittnia som är snabba, rörliga och duktiga man-man.

Hur har du fått tjejerna att byta fokus från SHE-bubblan till Europa-bubblan?

– Det har jag inte behövt. Det finns en sån tradition i Höör att det är fullt fokus på Europa. Även i de första omgångarna. Jag var lite orolig för det men det har inte varit i närheten att förlora fokus på cupspelet.

Samtidigt som vi pratar om fokusen att vinna i cuper så bryter kvällen högsta jubel ut. Ovästade laget har gjort ett nickmål på fotbollsuppvärmningen.

– Jag tror inte vi har haft ett nickmål på hela säsongen, säger Månsson och fortsätter, vi spelar dock alltid fotboll innan match och när vi har vunnit. En segerpremie.

Vad får man för premier av att vinna Challenge Cup?

– Det vet jag faktiskt inte. Men man får det viktigaste av allt – man får vinna. Inte prispengar och inte titlar, man får vinna helt enkelt. Sen får klubben fördelar att man får spelare till sig. Men rent ekonomiskt är den här resan till Kroatien en förlustaffär även om vi skulle vinna. Vi får 20 tusen av förbundet, men det räcker knappt till två biljetter.

Gör du någon prioritering inför den här matchen mot andra matcher?

– Nae, det gör jag inte. Däremot kommer jag inte att starta med samma lag som senast, men det är för att vi spelade nyss och vi spelar snart och det är två olika försvar vi möter.

På tal om att spela nyss, hur skön var den vändningen mot Lugi?

– Det var jätteskönt.

Man pratar om att släppa matcher som har varit, men vill man inte ta med sig något från Lugi in i nästa match?

– Nae, inte direkt. Det är klart att man får med sig en positiv känsla, och självförtroende – men det hade vi innan, skrattar han. En match har vi förlorat en match efter jul. Det var någon som sa efter första förlusten mot Lugi att dynamiken i laget inte fungerade. Det tycker jag att vi visade i onsdags att det gör den nog, ja.

Ja, för ni verkar ha ganska god stämning i laget?

– Det har vi absolut. Och jag tror att vi är det laget tillsammans med Sävehof som har störst åldersspridning i laget. Vi har Nina som är 32 år, Janicke som fyller 30 och är mamma. Sen har vi dem som fortfarande bor hemma hos mor och far. Det är en styrka.

Vad är era största styrkor i övrigt? Vad är Höör?

– Det har varit ett solidt försvarsspel. Sen har det varit bredden i truppen. Vi har ändrat och kluddat med förstauppställningen. Dels på grund av tajta spelschemat. Min strategi har alltid varit att spetsa laget, men när vi har spelat runt har det gått bra. Det finns ingen anledning att ändra något som fungerar. Och det är inte för att jag ska vara snäll.

Det är han inte alltid ändå, Månsson. Jonna Linnell med sin skadade arm förklarade att Ola är bland de tuffaste tränarna hon har haft, kanske den tuffaste, men också den som har brytt sig mest om hennes hälsa. Om hon inte är helt okej – ingen träning, ingen match. Match kommer det dock att bli, med Linnell eller utan. Där finns istället andra som har klivit fram under säsongen.

– Emma Lindqvist har gjort ett jäkla jobb. Vi tog hit henne från Allsvenskan men den försvarsinsatsen, och anfallspelet har var riktigt bra. Den utvecklingen trodde inte jag, och då hade jag höga förväntningar på henne. Sen har vi Jessica Ryde som har haft bäst procent av alla i SHE. Vi satsade på att hon skulle vara topp 5 men hon blev bäst. Även Jannike hamnade topp 5 i räddningsprocentligan.

Och utanför ert eget lag. Hur bra koll har du på Lokomotiv?

– Jag har bara sett tre matcher men jag har ganska bra koll. Stora delar av Zagreb är det från 96-landslaget som jag mötte under min tid i landslaget. De är förstärka med en målvakt och en vänsternia och två kantspelare men alla de fyra i mitten är samma från min tid.De spelade i Champions League för två år sen. Sen fick de ekonomiska bekymmer och byggde om på nytt. De har mest unga bollsäkra spelare, men även några tyngre.

Så det blir springa mycket för er då?

– Ja, det blir det, men det försöker vi alltid göra. Det blir viktigt att vi får igång tempo på matchen. Av min tid från U-landslaget skulle jag säga att Kroatiens kondition kanske inte är det de är bäst på. Men vi ska vara lite försiktiga, för på bortaplan vill man inte ha för mycket tempo heller.

Ja, hur tänker ni inför att det är bortamöte?

– Eftersom vi inte vet förutsättningarna, hur mycket publik det är, hur kommer domaren att döma, vad är det för nivå på det hela. Vi vet inte vad som krävs för att vara bra heller. Därför blir det mycket fokus på oss själva. Vi vet ungefär hur de rör sig och hur de startar och att de startar med 6-0 försvar. Men det blir mer fokus på oss själva.

– Det kan vara så att vi går härifrån och har förlorat med två och är nöjd eller jättemissnöjd. Det är inte resultatet bara, eftersom vi inte vet riktigt vad vi möter.

På ”fotbollsplanen” framför oss vet alla precis vilka de möter, och där verkar resultatet vara mer viktigt än spelet. När till slut västade laget får in bollen på ”sista målet vinner” utbryter dagens näst högsta jubel. Med blågula ögon får vi hoppas Höör-jublet hörs även efter finalsignalen. Och att man får lira fotboll imorn igen.