Den 29–30 augusti 2026 avgörs Helsingborg Cup – en turnering där jämna matcher, närhet och handbollsglädje står i centrum.
Helsingborg Cup samlar lag i åldrarna F/P 12–16 för spel i både Helsingborg Arena och Idrottens Hus. Konceptet är tydligt: här ska varje match vara jämn, utvecklande och rolig, för alla deltagande lag.
För att skapa bästa möjliga matchning kan lagen själva välja mellan medel- och svårklass vid anmälan. Det gör att varje lag får möta motstånd på rätt nivå, oavsett om man är i början av sin resa eller redan är vana vid tuff konkurrens. Resultatet blir matcher som både utmanar och inspirerar.
En av turneringens stora styrkor är den smidiga helhetslösningen. Arenorna ligger vägg i vägg, och med boende, restauranger och stadsliv inom bekvämt gångavstånd blir det en helg där allt finns nära till hands. Det ger både lag och publik möjlighet att fokusera fullt ut på upplevelsen, på och utanför planen.
Under två intensiva dagar väntas hög stämning när lag från Sverige och Danmark möts i fartfyllda matcher. Helsingborg Cup bjuder på laganda, glädje och handboll när den är som bäst.
