Klara övergångar: Damallsvenskan 2021/22

Emmy Nordmark.. Foto (arkiv): Michael Erichsen/Bildbyrån.

Silly Season är lika hett som alltid och ibland kan det vara svårt hänga med i svängarna. Handbollskanalen har sammanställt alla klara övergångar i Damallsvenskan inför säsongen 2021/22.

Här fyller vi på med klara övergångar inför kommande säsong. Har ni tips, rättningar och dylikt? Maila oss på info@handbollskanalen.se.

Senaste uppdateringen: 22 september 2021

AIK

IN: Cecilia Tillman (VästeråsIrsta), Filippa Nyman (Sollentuna HK), Tindra Magnusson (Nacka HK), Stephanie Karlsson (Hellton)
UT: Linnéa Lindh (Kungsängen), Emma Berg (Kungsängen), Ronja Gustavsson (Heid), Frida Holmqvist (Strands IF), Alma Cleve (Lidingö SK), Malin Eklund Krebs (Djurgårdshofs IK)
Tränare: Robin Karlsson

Boden Handboll IF

IN: Lisa Hansson (uppehåll, innan dess Eslöv), Emmy Nordmark (åter efter föräldraledighet), Soraia Lopes (Porrino, Spanien), Adriana Bastos (SIR 1º Maio/ADA CJB, Portugal)
UT: Laura Eggert (Kristianstad HK), Tyra Eliasson (slutar), Alma Johansson Thornéus (slutar), Anamarija Boras (Rouen, Frankrike), Linnea Öhrnell (Aker Topphåndball, Norge), Nelly Plazanet (klubb ej klar)
Tränare: Christer ”CK” Karlsson (ny från Heid)

Eskilstuna Guif IF

IN: Kinga Kozdra (Nacka), Maja Brokvist (Göksten), Ebba Jansen (Torslanda), Nathalie Lindh (Göksten), Tilde Jäderholm (Göksten)
UT: Caroline Karlsson (slutar), Lovisa Delac (Kristianstad), Sofia Delac (Kristianstad), Fanny Söderberg (Västerås), Ebba Fornell (IFK Örebro), Niklas Älgekrans (tränare), Angelika Pelise (Göksten), Emelie Wallin (Eskil), Eveline Klingberg (Göksten), Lovisa Bergstrand (Göksten), Malin Bergkvist (NKIK)
Tränare: Mikael Löfstedt Johansson (ny)

Eslövs IK

IN: Elsa Persson (Helsingborg), Cazandra Cortas (Kävlinge), Fanny Lindström (Skövde HF), Junia Margård (OV Helsingborg), Cajsa Hellborg (OV Helsingborg)
UT: Lisa Hansson (Boden), Maja Svensson (Ystads IF), Emma Jönsson (H65 Höör), Therese Persson (IK Lågan), Sofia Olsson (HK Malmö)
Tränare: Joakim Bäckström, Ola Kristiansson (ny från HK Malmö)

GF Kroppskultur

IN: Molly Sahlin (Önnered), Emma Backmark (HK Drott Halmstad)
UT: Johanna Östblom (H65 Höör), Nadja Ingelsson (KFUM Trollhättan), Elin Bjerman (Hellton), Tove Lindberg (Örebro SK), Wilma Karlsson (Hellton), Annie Hedlund (BK Heid UF)
Tränare: Fredrik ”Hubba” Johansson (ny)

GT Söder HK

IN: Ellen Wettebrandt (Nacka), Milla Glännfjord (RP IF Linköping), Malin Andersson Lindberg (Borlänge HK), Tuva Nilsson (Årsta), Tilde Nilsson (Nacka HK), Olivia You (Sannadals SK), Alexandra Siirala (comeback)
UT: Julia Öquist (Spånga HK), Lovisa Kardell (Skånela IF), Mikaela Geberg (Tyresö), Sanna Lindstrand (IFK Tumba)
Tränare: Jacob Nilsson (ny från IFK Örebro), Patrick Wester (ny från HV Tidaholm)

HK Aranäs

IN: Veronica Wislander (Skånela), Nathalie Söhrman (U-lag), Louise Rundcrantz (Sävehof), Nova Hallén (U-lag), Alva Lekbrant (U-lag), Amanda Eriksson (U-lag)
UT: Alexandra Lundström (Kärra), Jessica Plain (Kv IK Sport), Matilda Rosblad (Särökometerna), Sofia Andersson (slutar), Sanna Andreasson (BK Heid UF), Ida Karlsson (föräldraledig), Kajsa Lindberg (Lugi, lämnade under förra säsongen), Isabella Plain (BK Heid UF)
Tränare: Rustan Lundbäck (ny)

IF Hallby HK

IN: Linnéa Redenfors (HK Varberg), Elin Sjöbrink (RP IF Linköping), Sandra Bergsten (OV Helsingborg)
UT: Sanna Hafström (IFK Örebro), Vendela Fagerlund (IFK Örebro), Therese Bergsten (IK Cyrus), Shanti Jörnborg (IK Cyrus), Tilia Selldén (Chalmers HK), Hanna Tolstrup (IFK Tumba)
Tränare: Joachim Löfstedt

OV Helsingborg HK

IN: Johanna Brejding (Tyresö), Anna Malmström (RP IF Linköping), Ellinor Fahlstedt (tillbaka från skada), Johanna Engdahl (U-lag), Hannah Lundblad (U-lag)
UT: Sally Siverstsson (Ystads IF), Elsa Persson (Eslövs IK), Selma Zilic (HK Malmö), Leila Melcher (uppehåll), Tova Haggren (Uppsala HK)
Tränare: Fredrik Björkman, Daniel Engdahl

Skånela IF

IN: Svea Tenggren (U-laget), Nelly Åhman (U-laget), Vilma Wiberg (U-laget), Lovisa Kardell (GT Söder), Alicia Vojbacke (Kungsängen)
UT: Veronica Wislander (Aranäs), Anna Nygårds (Alfta GIF), Moa Andersson (Kungsängen), Clara Petersson Bergsten (Skuru)
Tränare: Fredrik Söderberg Wernheim

Tumba HBK

IN: Emma Gustafsson (Nacka HK), Annie Salmi (Nacka HK), Emma Wessling (Härnösands HK), Sanna Lindstrand (GT Söder), Hanna Tolstrup (Hallby), Amanda Ferm (Hammarby)
UT: Klara Kjellgren (Örebro SK), Anna Wåhlin (NKIK)
Tränare: Christoffer Åsberg

Tyresö Handboll

IN: Meja Halvarsson (Borlänge HK), Linn Henner (Kungsängens SK), Line Brandt (Huddinge HK), Tilde Gausel (Huddinge HK), Daniela Lidsheim-Marjasin (Huddinge HK), Fanny Eriksson (Skövde HF), Mikaela Geberg (GT Söder)
UT: Tindra Sundin (Kristianstad), Johanna Brejding (OV Helsingborg), Malin Wilén (slutar), Annika Näräkkä (slutar), Julia Savalle (Tungelsta), Agnes Åseskog (Kungälvs HK)
Tränare: Christopher Karlsson, Thomas Hedlund