ANNONS

Tätt, tätt när Önnered och GUIF möttes

Ett GUIF utan chans på slutspel eller risk för kvalspel mot ett vilt kämpande Önnered som slåss för att slippa riskera hamna i nedflyttningszon. Lördagens eftermiddag var upplagd för att hemmapubliken i ÖHK-hallen skulle ta det säkra före det osäkra och kamma hem två poäng. Men ett stabilt GUIF sänker man inte så lätt.

Första 30 minuterna blev en halvlek som till stor del, möjligen alltför stor, handlade om domarinsatsen. Idag var det utvisningshumör hos domarna, fyra för Önnered och en för GUIF satte sin prägel på halvleken tillsammans med sex gula kort. Många avbrott och en hel del snack med domarna är inte vad som lockar en handbollspublik. Men spelet då. Jo, två jämnstarka lag där lagens storskyttar, Daniel Blomgren i Önnered och Emil Andersson i GUIF, var skillnaden. Daniel tog många fler avslut än Emil, men gjorde ändå bara tre mot Emils fyra. Fast Daniel Blomgren kan man aldrig räkna bort. Skulle han komma igång i andra och frälsa hemmapubliken? Halvtid: 11-13.
Andra halvlek fortsatte med tufft spel från båda lagen. GUIF var kanske snäppet tuffare, de ledde mest hela tiden men sällan med mer än ett mål. Allt talade för att matchen skulle avgöras i slutminuten. Väl där var ställningen 24-24. Nervösa armar saknade glöd att ändra på det. Men när slutsignalen ljöd fick GUIF sista chansen, ett frikast längst ut på niometerslinjens vänsterkant. GUIF vänstersexa samlade ihop sig, Önnered radade upp sig. Skulle det ens vara möjligt att göra mål därifrån med ett antal högresta Önneredsspelare alldeles framför sig. Nej, blev det självklara svaret och lika självklart var faktiskt resultatet. Det här var två sällsynt jämna lag som tog ut varandra. Med delad poäng borde båda lagen känna sig som vinnare.
I hemmalaget kom Daniel Blomgren upp i normal form i andra och satte totalt nio mål. Man inser samtidigt vilken förlust Önnered gör när Daniel nästa säsong spelar i Alingsås. Och vilken tillgång Alingsås får. Men ett extra plus förtjänar Önnereds försvarsbjässar Jonas Daglund och Victor Rhodin.
När matchens lirare i de båda lagen skulle utses var det målvakterna som tog hem det. Inget fel i det, i täta, nerviga och betydelsefulla matcher får de ofta en avgörande roll. I GUIF stod Adam Krantz, i Önnered en ganska ny bekantskap, Alejandro Romero Carrera. Ute på plan var det som oftast i GUIF, Emil Andersson och Daniel Ekman stod för grannlåten.
Slutresultat: 24-24
Önnered: Daniel Blomgren 9, David Wattström 3, Victor Rhodin 2, Johan Blickhammar 2, Jonas Daglund 2, David Sandberg 2, Christoffer Örtenwall 2, Mirko Vicentijevic 2
GUIF: Fredrik Gustavsson 7, Daniel Ekman 6, Emil Andersson 5, Marcus Ekman 2, Emil Hansson 2, Simon Sonesten 2