ANNONS

Safia Bennani efter VM-debuten: Känslan att döma var fantastisk”

U18-VM i Polen för ett par veckor hade fler svenska lyckotillfällen än landslagets fjärdeplats. Domarparet Maria och Safia Bennani fick samtidigt blåsa sitt första världsmästerskap.

Ytterligare fjädrar i hatten för den ambitiösa systerduon, som kom med i den främsta kretsen och blev IHF-domare förra året.

– Vi fick vår EHF-utmärkelse 2014 och känslan att få IHF:s och sedan få döma var fantastisk, säger Safia Bennani i en intervju med ihf.info.

– Det är alltid speciell att presenteras vid en internationell match med nationalsånger och veta att hela länder står bakom lagen, fortsätter hon om upplevelsen under VM-debuten – Tunisien mot Frankrike.

Bland totalt åtta matcher fick debutanterna också hantera en åttondelsfinal. Sveriges framgång gjorde att de blågula domarna fick gå över till placeringsmatcher.

– Den mest minnesvärda matchen var Montenegro mot Sydkorea. Sydkorea spelade så snabb handboll och med en stil som vi inte är så vana vid, det var väldigt roligt att få den utmaningen.

Efter U18-VM och svenska ligamatcher kan Bennani-systrarna få lägga till dam-EM på meritlistan.

– Förberedelseseminariet äger rum i Wien i slutet av augusti. 14 par är utvalda på förhand, tolv av dem får åka till mästerskapet. Det skulle vara en ära att komma med bland de tolv paren, vi håller tummarna, säger Safia Bennani till ihf.info.

– Vi vill inspirera domare i alla åldrar och kategorier att fortsätta döma. Speciellt flickor eftersom det inte finns för många av oss i Sverige, men vi hoppas kunna hjälpa till att ändra på det, säger Maria Bennani.

LÄNK: ”Going global in Poland”

ANNONS
ANNONS