Förbundskaptenen inför genrepet: ”Vi behöver förstå vilka vi vill vara”

Foto: S Pillaud
Kristján Andrésson tränar Romain Lagarde från och med sommaren 2020. Foto: S Pillaud

Kristján Andrésson leder sitt svenska landslag i två genrepsmatcher mot Ungern den 6 och 8 januari. Nu hoppas förbundskaptenen att hans lag ska hinna skapa en identitet inför EM-turneringen.

Om en knapp vecka drar EM-turneringen igång på kroatisk mark och för svensk del handlar det om att försöka vara påkopplade redan från start för att ta sig långt i turneringen. För att förbereda sig på bästa sätt genrepar det svenska landslaget i dubbla landskamper mot Ungern, först i Jönköping på lördagen och sedan i Partille på måndagen.

Förbundskaptenen Kristján Andrésson ser fram emot matcherna och tar till vara på det som bra tid att skapa en identitet inom laget. Det blir en förutsättning för att lyckas.

– Att hitta den identitet som vi har arbetat med. Vi behöver förstå vilka vi vill vara, hur vi vill se ut och prestera. Klarar vi det kommer vi att vinna matcher och framför allt kommer det att krävas otroligt mycket av motståndarna för att slå oss, säger förbundskaptenen inför det första mötet med Ungern till handbollslandslagets hemsida.

Om det ungerska landslaget har han följande att säga.

– Ett lag som gör en nystart och har en ny förbundskapten i form av Ljubomir Vranjes. De har tappat den stora profilen de senaste 15 åren, Laszlo Nagy, men har spännande spelare i framför allt mittsexan Bence Banhidi och Richard Bodo. Vår prestation är viktigare än resultatet i de här matcherna mot Ungern, även om vi som alltid går in för att vinna.