Serbien har fått en god nyhet inför det kommande EM-slutspelet. Linjespelaren Rastko Stojkovic är nämligen spelklar till mästerskapet.
Den erfarne linjespelaren har bestämt sig för att skjuta upp den knäoperation som var schemalagd till den 10 januari och kommer istället att vara med Serbien i förberedelserna inför EM i Kroatien. 36-åringen, som spelar i Meshkov Brest, har har haft problem med en menisk men nu får alltså operationen vänta.
– Vi kommer att bli mycket starkare med Rastko i laget. Jag uppskattar verkligen att han bestämt sig för att ställa upp, säger Serbiens tränare Jovica Cvetkovic.
Serbien spelar träningsmatch mot Makedonien ikväll och i EM ställs man mot Kroatien, Sverige och Island i gruppspelet.
Källa: Handball-planet.
