Handbollskanalen har tidigare rapporterat om mötet i tyska division 3 där rekordpublik väntades. Närmare 10 000 personer såg HSV Hamburg vinna mot VfL Fredenbeck på annandagen.
Annandagen är onekligen en fullspäckad sportdag runt om i hela Europa. Handbollskanalen rapporterade redan för några dagar sedan om mötet mellan HSV Hamburg och VfL Fredenbeck i tyska division 3, där det forna storlaget HSV Hamburg väntade storpublik i Barclaycard Arena.
Den siffra vi rapporterade då var runt 8700 sålda biljetter, men det skulle visa sig att ännu fler letade sig till arenan. Närmare 10 000 personer, eller 9 964 för att vara exakt, såg matchen i den mäktiga arenan som på sin höjd kan ta 13 000 personer. Matchen slutade med ännu en övertygande seger för topplaget HSV Hamburg, 36-24.
Det här säger en hel del om det enorma intresset för handboll som finns inom Tysklands gränser och som växer runt om i hela världen.

