Efter lottningen på fredagskvällen stod det klart att Danmark hamnar i samma EM-grupp som Spanien, Tjeckien och Ungern. Danmark förbundskapten menar att det primära målet är att ta sig vidare från gruppen, som ett av tre lag.
Det danska herrlandslaget hamnade i samma grupp som Spanien, Tjeckien och Ungern. Det stod klart efter fredagskvällens lottning inför EM-turneringen i Kroatien, som avgörs 12-28 januari 2018.
Danmark var – precis som Sverige – placerade i den andra seedningsgruppen och kunde därför inte ställas mot Sverige, Vitryssland eller Makedonien.
Danmarks förbundskapten Nikolaj Jacobsen kommenterar nu lottningen i ett pressmeddelande från det danska handbollsförbundet.
– Det är en spännande lottning. Ungern är självklart inte en drömmotståndare från den fjärde seedningsgruppen. Tjeckien känner jag inte till så mycket ännu, men på pappret är det inte det mest svårspelade laget från tredje seedningsgruppen. Spaniens kvalitéer behöver jag inte ens komma in på. Det är en klasstrupp, de är topp 8 i världen. Först och främst är målet att gå vidare och gärna ta med några poäng till mellanrundan när vi korsar med grupp C, som består av Tyskland, Makedonien, Montenegro och Slovenien, säger Nicolaj Jacobsen.

