ANNONS

Kungälvs HK bygger för framtiden och söker juniorspelare

Kungälvs HK har länge skördat fina framgångar på damsidan, både på ungdoms- och seniornivå. Nästa säsong spelar herrlaget i Allsvenskan och för att säkra framtiden gör nu klubben också en satsning på sitt juniorlag.

Kungälvs HK är kända för sin stora och gedigna ungdomsverksamhet, men de senaste säsongerna har man även gjort fina framsteg med sina seniorlag. Damlaget slutade förra säsongen på en 2:a plats i Allsvenskan och herrlaget säkrade ett avancemang till Allsvenskan via kvalseger mot först Mantorps IF HF och sedan VästeråsIrsta HF.

Nu vill klubben fortsätta sin framgång genom att att förstärka sitt juniorlag på pojksidan.

– Vi har en stor trupp A-pojkar och en bred seniortrupp. Dock är vår juniortrupp lite för liten och därför gör vi ett försök att öka med spelare utifrån redan i år, säger KHKs Christoffer Persson till Handbollskanalen.

Flera spelare från klubbens pojkar 99/00 har redan börjat träna med A-laget och nu vill Persson att fler ska både få och ta chansen.

– Vi har en bra trupp med många duktiga 99/00:or, några stycken är redan nu med och tränar med A-laget och gör det väldigt bra. På damsidan har vi en fantastisk framgång med att komma långt i SM och vi har tagit fram flera ungdomslandslagsspelare. Genom att jobba på liknande sätt i hela föreningen tror jag att vi kommer lyckas även med våra lag på pojksidan, fortsätter Persson.

Klubbens framgångsrecept ligger i att fortsätta utveckla sina seniorlag som därmed ska attrahera ungdomsspelare att fortsätta sina handbollskarriärer i Kungälv.

– Genom att ligga högt upp i seriesystemet med vårt A-lag så kommer vi framöver få behålla de duktiga ungdomsspelarna som vi tidigare år tappat till andra klubbar. Med en bra träningskultur och bra förutsättningar kommer Kungälvs HK bli en klubb med fina framgångar både i ungdomslagen och i seniorlagen. Jag tycker att med den ungdomsverksamhet som Kungälvs HK har, så bör man ha som mål att komma till Steg 5 varje år. Vi kommer jobba långsiktigt med alla spelare och ledare för att alla ska få så bra förutsättningar som möjligt.

Vill du vara med på Kungälvs HK satsning redan i år? Hör av dig till Christoffer Persson på christoffer@kungalvhk.se. Du kan också läsa mer om klubben på deras webbsida.