Søs Søby har gjort nio landskamper för Danmark. Det blir inte tio. 26-åringen lägger av efter en allvarlig huvudskada.
Innan skadan var målvakten en av de framtida stenarna i det danska landslagsbygget.
– Hon var på väg. Hon var en av dem vi ville satsa på, säger tidigare landslagstränaren Jan Pytlick till danska TV2.
Beslutet om att avsluta karriären offentliggjordes i samband med en dokumentär i handbollsmagasinet Kontra som släpptes där Søs Søby är huvudroll. Søby har i dag inte spelat någon match på tre år, sedan en landskamp mot Brasilien där hon slog huvudet i golvet.
Hon har varit plågat länge av den onda huvudskadan och nu orkar hon inte mer. Drömmen om medaljer läggs på hyllan, risken för ytterligare hjärnskada är för stor.
– Det råder inga tvivel om att om Søs Søby fortsätter spela handboll och råkar ut för en ny huvudskada kommer det förmodligen att bli mycket värre, säger överläkare Morten Zebitz Steiness om den forna målvaktstalangen i dokumentären.
– Det är också därför jag inte kommer att spela handboll igen, berättar Søs Søby
Dokumentären sänds kl 22:05 ikväll på danska TV2 om någon får in dansk tv.
Vi önskar Søs Søby lycka till i livet efter handbollen.
